Omítka DUNA

Jak se objevila dekorativní omítka s pískem DUNA?

Ponoříme-li se do historie, lze vysledovat trend této dekorativní omítky. Její kořeny sahají až do 16. století.

Vědci předpokládají, že omítka byla prováděna ve starověké Mezopotámii a starověkém Egyptě. Souběžně s touto omítkou se objevily koncepty cihel a malty, jejichž základem byla hlína a mořský písek. Tyto materiály byly přivedeny na teplotu varu a vznikla tak homogenní lepkavá hmota.

Praxe mezopotámských řemeslníků byla rychle přijata egyptskými řemeslníky a dekoratéry. Dodnes můžete vidět zdi se starodávnými malbami na některých domech, kde se tento styl zachoval. Zde lze také dojít k závěru, že dekorativní omítky byly atraktivní nejen jako dekorace interiéru budovy, ale také chránily stěny místnosti před nežádoucími vlivy a teplotami.

Výhody omítky DUNA

  • Odolnost a dlouhá životnost.
  • Paropropustnost.
  • Široká barevná škála. Omítka DUNA se snadno tónuje pomocí Farbex Pigment
  • Snadná aplikace. S touto omítkou může pracovat i laik.
  • V závislosti na typu a intenzitě osvětlení mění barevné efekty
  • Nízká cena.

Nevýhody dekorativní omítky DUNA

  • Potřeba rovného podkladu
  • Omítka není odolná vůči vlhkosti. Nehodí se tedy do koupelen.
  • V případě lokálního poškození doporučujeme aplikovat novou vrstvu omítky na celou stěnu

Kde lze použít dekorativní omítku DUNA?

Dekorativní omítka duna DUNA je již mnoho let oblíbeným dekorativním nátěrem a aktivně se používá v různých designových projektech, těší se oblibě zákazníků a důvodem je skutečnost, že v důsledku nanesení omítky na povrch vzniká krásný povrch se zajímavými, překvapivými ornamenty a vytváří se krásné odrazy perleťových tónů. Originalita omítky je v tom, že jde o reprodukci přírodního pískového povrchu.

Dekorativní omítka DUNA s “písečným” efektem je určena pro originální úpravu povrchů v interiéru. Dekorativní omítka duna je ideální pro zdobení bytů, kanceláří, hotelových pokojů a podobně.

Její jedinečný vzhled ozdobí každý interiér bez ohledu na styl, ve kterém je zařízen. Omítku DUNA lze použít jak pro dokončení všech stěn v místnosti, tak pro její jednotlivé prvky - výklenky, oblouky nebo sloupy.

Vzhled dekorativní omítky zaujme na první pohled a způsobí upřímný obdiv. Speciální textura nejednotné povahy vytváří pocit, že vytvoření tak složitého vzoru trvalo několik měsíců usilovné práce skutečného profesionála. Pod vlivem slunečního světla nebo světla lampy se dekorativní omítka s pískem a perletí začne odrážet a třpytit, což místnosti dodává pocit lehkosti a jisté tajemnosti.

Dekorativní omítka zaslouženě dostala název „Písečné Duny“, protože působivě simuluje vzhled pouštních písečných dun.

Technika nanášení dekorativní omítky DUNA

Příprava povrchu

Pokud budete dodržovat techniku nanášení, aplikace omítky bude snadná a rychlá.
Před aplikací dekorativní omítkyDUNA je potřeba stěny připravit: očistit povrch od starého materiálu, zakrýt nerovnosti a celkově vyrovnat povrch. V této fázi je nejdůležitější pečlivě zkontrolovat zeď na přítomnost nepravidelností a prasklin, protože omítka s pískem je neskryje.

Aplikace penetrace 1:10 Aqua primer

Dekorativní omítka s křemičitým pískem DUNA
Stěny opatřete základním základním nátěrem s hloubkovou penetrací (koncentrát 1:10 Aqua primer ). Hloubková penetrace zajistí kvalitu povrchu a zvýší přilnavost finální omítky.

Aplikace základní vrstvy QUARTZ PRIMER

Po zaschnutí (cca 2 hodiny) naneste základ vrstvu - QUARTZ PRIMER pro snadnou aplikaci finální vrstvy omítky DUNA.

Po 24 hodinách, po úplném zaschnutí základní vrstvy QUARTZ PRIMER , naneste dekorativní omítku DUNA.

Omítka s křemičitým pískem je barvena pigmentovým koncentrátem Farbex Pigment.

Aplikace dekorativní omítky DUNA

Pomocí malířského štětce a aplikujte tenkou vrstvu omítku na připravený povrch. Pokud je plocha velká, rozdělte stěnu na části o velikosti 1 až 2 m², přičemž okraje nechte “roztřepené”. Pohyby štětcem mohou být chaotické nebo směrované jedním směrem, důležité je, aby vzor po celé ploše byl podobný.

Místa je nutné spojovat “za mokra”, to znamená nečekat na zaschnutí předchozí vrstvy. V prvních 5-7 minut po nanesení můžete začít tvořit strukturu omítky.
Omítku nechte schnout 24 hodin.Omítka DUNA získá konečnou pevnost po 28 dnech.

Tónování dekorativní omítky DUNA

DUNA se snadno barví, dodává požadovaný tón a barvu. DUNA doporučujeme barvit ručně pomocí pigmentového koncentrátu Farbex Color. To lze provést i doma. Dekorativní nátěr je nutné pečlivě promíchat s barvou, aby se získala jednotnost. Čím více barvy do DUNA přidáte, tím sytější bude barva, doporučujeme však přidat maximálně 10% pigmentového koncentrátu, aby se vlastnosti DUNA neztratily.