Benátský štuk (benátská omítka)

Benátský štuk

Benátský štuk je dekorativní omítka na vodní bázi používaná k povrchové úpravě stěn a jiných vnitřních povrchů různých prostor. Kompozice obsahuje akrylový polymer, mletý mramor a různé přísady.

Benátský štuk ve vysoce kvalitním provedení imituje přírodní kámen - mramor, malachit, lapis lazuli, onyx, jaspis a další.

Při standardním způsobu nanášení se každá vrstva co nejtenčeji natáhne, vyrovná a na ni se nanese další vrstva. Vícevrstvá omítka tak vytváří krásný reliéf přírodního kamene. Bezešvá technologie prací dělá z benátského štuku nástěnnou dekoraci jakékoli velikosti a tvaru.

Jak vznikl benátský štuk?

Technologie byla vynalezena v Římě. Při stavbě různých budov byl použit mramor, který se nevyznačoval vysokou pevností a zůstalo po něm hodně mramorového prachu. Inteligentní Římané prach nevyhazovali, ale používali ho k dokončovacím pracím v domácnostech méně bohatých občanů, mísili ho s vápnem, vodou a přírodními barvivy.

Poté, s pádem impéria, se technologie přestala používat a znovu se objevila během renesance v Benátkách. Odtud pochází její název – Benátský štuk, (STUCCO VENEZIANO) nebo benátská omítka. Benátský štuk se proslavil nejen svou podobností s přírodním kamenem, ale také svou trvanlivostí a odolností vůči plísním – definující vlastnosti pro vlhké klima Benátek.

Dnes vás při slovech „dekorativní omítka“ jako první napadne Benátský štuk. A ne pro nic za nic. Koneckonců, benátská omítka je odolná, pevná a esteticky atraktivní. Mezi výhody patří stylistická všestrannost povrchu, protože pomocí benátské omítky jsou interiéry vytvořeny ve stylu klasicismu, art deco a Provence.

Mezi výhody patří:

  • Dlouhá životnost - při dodržení všech aplikačních doporučení nemění nátěr své původní vlastnosti po celá desetiletí
  • Trvanlivost. Složení moderní omítky zahrnuje polymerní materiály, které výrazně zvyšují odolnost nátěru.
  • Konstrukční vlastnosti. Vzhled benátského štuku umožňuje vytvářet jedinečné návrhy místností, které vizuálně zvětšují prostor.
  • Možnost výběru odstínu přidáním tónovacího pigmentu Farbex
  • Povrch je jednotný - bez svár a spojů
  • Benátský štuk můžete aplikovat nejen na rovný, ale i na zakřivený povrch
  • odolnost proti vlhkosti
  • snadná oprava povrchu
  • snadná údržba

Nevýhody a vlastnosti benátského štuku

  • Vyšší cena oproti jiných povrchům
  • Technologická náročnost. Aplikace povrchuje vyžaduje zvýšené množství času, protože proces sestává z několika fází.

Rozdíl mezi benátským štujem a jinými dekorativními omítkami

Za prvé benátský štuk imituje leštěný povrch přírodního mramoru. Dalšími dekorativními materiály (ARABESK, DUNA, GALAXY, MARMORINO, OTTOCENTO) vytvoříte drsné a strukturované povrchy imitující přírodní kámen, písek, velur nebo hedvábné tkaniny.

Za druhé, pouze některé druhy dekorativní omítky (TRAVERTINO) lze použít jak pro interiér tak exteriér. Benátský štuk je vhodný pouze pro vnitřní použití.

Za třetí, aplikace benátského štuku vyžaduje zkušeností a dovedností, které vám umožní vytvořit leštěný mramorový povrch.

Použití benátského štuku

Benátský štuk lze použít v jakémkoliv interiéru. V místnostech s vysokou vlhkostí je ochranný nátěr povinný, a nejen dobrý vzhled vzoru.

Benátská omítka je vhodná do domů a chat, ale i do bytů, obchodních a kancelářských prostor, kulturních budov a koncertních sálů . Benátský štuk lze aplikovat nejen na stěny a stropy, ale také na oblouky, sloupy a další prvky interiéru. Barva a textura omítky by měla odpovídat stylu interiéru.
Benátský štuk omítka není vhodný pro podlahy.

Příklady aplikací Benátského štuku

Díky různým aplikačním technikám můžete vytvořit exkluzivní interiér: od hladké klasiky po lehký reliéf. Prostory s benátským štukem umožňují vytvořit vysoce kvalitní imitaci mramoru.

Benátský štuk v interiéru dává prostor pro designérskou fantazii a v kombinaci s dalšími obklady - tapetami, mozaikou, freskami, přírodním kamenem dokáže vytvořit interiérová mistrovská díla.

Hladký povrch

Základem vytvoření omítky je nanesení 2-3 vrstev, kde každá další je o půl tónu jiná než předchozí. To vám umožní dosáhnout efektu vzácného duhového, kararského mramoru, duhového.

Tato metoda je jednou z nejnákladnějších a nejsložitějších. Taková benátská omítka se používá v interiéru obývacího pokoje, ložnice, kanceláře nebo jiné místnosti.

Crackleur

Tohoto efektem je dosaženo působením proudění horkého vzduchu na nově aplikovaný benátský štuk. V důsledku toho se na povrchu začnou objevovat praskliny, které tvoří náladový a krásný vzor. Tento design vypadá velkolepě a hodí se na větší plochy.

Praskliny na povrchu

Pomocí rohu špachtle vytvoříte lehký reliéf v podobě malách prasklin. Takový benátský štuk má velmi realistický vzhled, napodobující texturu přírodního kamene.

Zvláštnosti benátské omítky

Pro získání hladkého povrchu benátský štuk jsou potřeba určité dovednosti. Je to technika nanášení omítky a správné nářadí - to vše má při práci s benátským štukem velký význam. Směr tahů, jejich šířka a nahodilost, počet vrstev určují jedinečnost omítky stejně, jako se v přírodě určuje vzor mramoru, achátu nebo onyxu. Vždyť krása kamenů, které přitahují naši pozornost, spočívá v jedinečnosti a nekonečné variabilitě barev a linií.

Klasický benátský štuk vám umožňuje vybrat si barvu budoucího povrchu sami. Pro změnu barvy se používá tónovací pigment Farbex .

Barevných tónů je dosaženo díky víceúrovňovému křížení vrstev mezi sebou. Ale je docela možné použít dva nebo tři odstíny na jeden povrch. Je pouze potřeba zvolit vzájemnou kombinaci výsledných odstínů.
Je také důležité pochopit, že aplikace tohoto materiálu (stejně jako jakéhokoli jiné dekorativní omítky) musí být prováděna nepřetržitě, od rohu k rohu. Nechat to “na později” zastavením práce uprostřed stěny je nepřijatelné. Jinak nebude dosaženo homogenity povrchu.

Barva povrchu a vzor tonální dekorativní mramorové omítky se stává sytější a výraznější, když se na hotový Benátský štuk aplikuje tenká vrstva speciálního vosku CERA LAVABILE. Textuře imitující leštěný kámen dodává nejen přirozenost a hloubku, ale také chrání před vlivem vnějších faktorů (vlhkost, světlo, pachy, mechanické poškození). Hotový dekorativní povrch se brousí (leští) speciálním hladítkem a bruskou s plstěným kotoučem. Tímto je dosaženo efektu lesklého povrchu.