Marmolit na schody

Marmolit na schody je odolné a funkční řešení designu venkovních schodišť

Marmolit je vysoce odolný materiál se širokým využitím v interiéru i exteriéru. Proč použít zrovna marmolit na schody? Marmolitová omítka má výborné vlastnosti, vysokou odolnost vůči vnějším vlivům, a to včetně vyvíjeného tlaku, který je na schodiště permanentně vytvářen. Marmolit rovněž dokáže svým vzhledem udržet čistotu i bez velké údržby. Jak nanášet marmolit na schody? Aplikace se nemusíte bát, zvládne ji opravdu každý.

Marmolit na schody vyřeší řadu vašich problémů

Ptáte se, proč zvolit marmolit? Marmolitová omítka je známá také pod názvem soklová omítka. Často ji můžete vidět na stěnách, sloupech, ale i na schodištích nebo v interiérech domů.

Marmolit se skládá ze dvou základní částí, a to z kamínků a pojiva. Kamínky jsou dostupné na trhu v jemné, střední i hrubozrnné podobě. Pojivo tvoří pryskyřice mléčné barvy, která se po zaschnutí stává průhlednou a ke kamínkům se tak skvěle hodí.
Velkou výhodou u marmolitové omítky je velmi snadné nanášení.

Jaké má vlastnosti marmolit na schody?

Marmolitová omítka je vysoko odolná vůči vnějším vlivům, které na schody v průběhu všech ročních období působí. Může se jednat například o zátěž vyvíjenou na schody při chůzi nebo o klimatickou zátěž v podobě deště a mrazu.

Vlastnosti marmolitu na schody vás překvapí. Soklová omítka je snadno umyvatelná. Nejen, že udržuje na první pohled sama svou strukturou čistý vzhled, ale lehce ji opláchnete i obyčejnou zahradní hadicí nebo otřete namočeným hadrem. Vedle funkčnosti materiálu se vyjímá také vysoká životnost materiálu.

Marmolitová omítka vám vydrží několik desítek let. Investice do tohoto materiálu se vám několikanásobně vrátí. Jen si vzpomeňte, jak často vám odpadává obyčejná omítka. Vedle funkčnosti budou vaše schody vypadat po designové stránce velmi dobře. Můžete kombinovat několik druhů barev a zrnitosti marmolitu.

marmolit

Jak nanášet marmolit na schody?

Nanášení marmolitu na schody je snadné. V první řadě je důležité podklad dobře vyčistit. Zbavte povrch schodů nečistot, zbylých nánosů staré omítky nebo čehokoliv, co by mohlo bránit jednoduchému nanášení vrstev.

Na očištěný podklad schodů naneste ještě před vrstvou marmolitu tmel. Do první vrstvy tmelu vtlačte tzv. perlinku (armovací síťka ze skelného vlákna) a překryjte další vrstvou tmelu. Celkově by nanesená vrstva tmelu měla mít v součtu maximálně 3-5 centimetrů.

Po zaschnutí tmelu musíte povrch vyhladit. V případě, že vám vznikla nerovnost způsobená nanášením tmelu, obruste ji, jelikož po nanesení marmolitu již žádné zahlazovací úpravy neuděláte a nerovnosti budou hodně vidět.

Dávejte pozor na nanášení marmolitu na nepenetrované povrchy. Vždy před nanesením marmolitu pokryjte plochu jednotlivých schodů penetrací. Pokud máte povrch takto připravený, můžete začít nanášet samotný marmolit na schody.

Marmolitovou omítku nanášejte přímými pohyby (ze strany na stranu), vyvarujte se různému kroužení a dalším zbytečným pohybům. Tloušťku marmolitové vrstvy volte podle zrnitosti jednotlivého marmolitu. Čím větší zrnitost, tím větší tloušťka.

Na závěr ještě jeden tip: V průběhu práce pravidelně očišťujte nářadí vodou, aby se vám na něm marmolit neusazoval a netvrdnul.