Jak využít marmolit na zahradě a kolem domu

Marmolit dokáže dodat zahradě i okolí domu pěknou atmosféru. Ať už přemýšlíte o novém zahradním chodníku nebo úpravě terasy, s marmolitem rozhodně chybu neuděláte. Jaké jsou jeho vlastnosti, kde všude je možné na zahradě marmolit využít a jak postupovat, se dozvíte v článku.

Marmolit a jeho využití na zahradě

Marmolit je funkční řešení nejen pro interiér, ale také pro exteriér. Jedná se o dekorativní omítku, jejíž vlastnosti jsou ideální pro nejrůznější povrchové úpravy. 

Vlastnosti marmolitu

  • Vysoká mechanická odolnost
  • Vodoodpudivost
  • Odolnost proti vlhkosti a povětrnostním podmínkám
  • Barevná stálost
  • Obsahuje fungicidy omezující růst hub, plísní a řas

Elegantní i praktický, to je marmolit. Dělí se podle zrnitosti (velikosti kamínků) na 3 typy – jemnozrnný a střednězrnný a hrubozrnný. Výběr konkrétního typu pak závisí na tom, jaký povrch s ním budete upravovat. 

Zahradní chodník

Využití marmolitu pro zahradní chodníky je vhodné řešení v případě, že vyberete správnou variantu – zrnitost marmolitu. Vzhledem k tomu, že se jedná o pochozí plochu, která bude vystavována většímu zatížení, je vhodnější vybrat jemnozrnný marmolit, u kterého není riziko odlamování větších částí. Samotná aplikace marmolitu je snadná a zvládnete ji i svépomocí. V článku, „Jak připravit a nanášet marmolit“ najdete všechny potřebné informace, jak při aplikaci marmolitu postupovat. 

Marmolit k bazénu

Také k bazénu je vhodné využít marmolit a vytvořit tak ideální místo pro letní odpočinek a relax. Marmolit má obrovskou výhodu v tom, že je bezespárový. Díky tomu vám odpadne potřeba čištění a spár a vytrhávání plevele, který se ve spárách u bazénu často tvoří. Navíc marmolit odolá i chemicky ošetřené rozstřikované bazénové vodě, mrazu i povětrnostním vlivům. Jaký typ marmolitu a barva je vhodná k bazénu i jak postupovat jsme pro vás připravili v článku „Marmolit dodá vašemu bazénu dokonalý vzhled“.

Marmolit na terasu

Ani na terase s marmolitem neuděláte chybu. Materiály jako je beton a dřevo jsou nejčastěji využívány pro úpravy teras, nicméně jejich životnost je omezená a péče o ně náročná. Marmolit se nabízí hned v několika barevných odstínech a ať už si vyberete jednobarevný nebo vícebarevný marmolit, rozhodně budete mít z čeho vybírat. Pokud chcete získat hladší strukturu marmolitu, uvítáte určitě i možnost zabroušení marmolitu po ztvrdnutí. Což u jiných povrchových materiálů může být problém. Další informace k aplikaci najdete v článku „Marmolit na terasu.“