Jak pracovat s marmolitem: Kompletní průvodce
Úvod
Marmolit je výjimečně odolný materiál pro dekorativní účely. V tomto článku se podíváme na to, jak připravit a aplikovat marmolit pro nejlepší výsledek a snadnou aplikaci.
Výběr Správného Dne pro Práci
Je důležité vybrat si pro práci den bez deště, vlhkosti a mrazu. Marmolit je ideální pro tyto povrchy:
- Beton
- Klasické omítky
- Vápencovo-cementové omítky
- Sádrokartonové desky
- Vrstvy zateplovacích systémů
- Ztracené bednění
- Příprava Povrchu
Povrch musí být rovný a čistý, případně vyrovnaný vyrovnávací maltou. Pro zvýšení přilnavosti marmolitu je vhodné povrch penetrovat a nechat penetraci schnout 4 až 12 hodin.
Promíchání Marmolitu
Marmolit je již předem namíchán s pojivou pryskyřicí. Důkladně promíchejte směs do kašovité konzistence bez hrudek.
Penetrování povrchu
Plochu by měla být předem penetrována pro zpevnění povrchů a zvýšení přílnavosti marmolitu - penetraci naleznete na našem eshopu. Penetraci aplikujte malířským válečkem nebo štětcem. Penetraci nechte schnout 4 až 12 hodin, podle potřeby.
Nanášení Marmolitu
Nanášejte marmolit rovnoměrně jedním směrem pomocí nerezového hladítka. Dbejte na to, aby povrch nebyl zamrzlý, vlhký nebo znečištěný. Pravidelně a rovnoměrně postupujte od rohu nebo strany budovy.
Doba Schnutí
Schnutí marmolitu trvá několik hodin - kompletně tvrdý a vyschlý bude marmolit až za 48 hodin, závisí na podkladu, teplotě a vlhkosti. Teplota pro nanášení by měla být mezi +5 °C a +25 °C.
Čeho se vyvarovat?
Vyhněte se nanášení marmolitu za nulových a mínusových teplot, přímého slunečního záření, větru nebo deště.
To vše může značně ovlivnit výsledek. Vysoká vlhkost vzduchu a nízké teploty mohou také prodloužit dobu spojování tmelu a může nastat mírná změna odstínu.